fbpx

Jak poprawnie używać klimatyzację ?

Jak poprawnie używać klimatyzację ?

Na dworze afrykańskie upały i nie zapowiada się, aby kolejne dni były inne, dlatego też radzimy ?

Jak poprawnie używać klimatyzację w biurze lub domu, aby odczuwać #komfort, a nie dyskomfort?

Zacznijmy od tego, że klimatyzacja jest dla nas, dla naszego komfortu i ma ona nam pozwolić poczuć się lepiej. Na zewnątrz skwar, nagrzane mury, dachy… w biurze kilkanaście urządzeń generujących ciepło i najczęściej kilka sympatycznych osób, które chcą czy nie, swoją temperaturę mają ?

“Załatwić” się klimatyzacją jest bardzo prosto. Katar, chrypa, brak głosu, ból gardła to jedne z częstszych przyczyn niewłaściwego używania klimatyzacji i to właśnie wtedy przekonujemy się, że 16 stopni i maksymalny nawiew na plecy nie był dobrym pomysłem.

Jak więc poprawnie używać klimatyzację ?

Przede wszystkim od ustawienia nawiewu klimatyzacji. Minimalne lub średnie ustawienie mocy wentylatora wprawdzie wydłuży efekt schładzania pomieszczenia, jednak różnica temperatur jest stopniowa. Moc wentylatora ustawimy na pilocie przyciskiem FAN. (Każdorazowe klikniĘcie ustawia wyższy bieg.) Kierunek nawiewu również powinien być ustawiony w taki sposób, aby wyeliminować nadmuch powietrza bezpośrednio na osoby w biurze. Nawiew można ustawić np. na sufit, czyli żaluzja powietrza ustawiona maksymalnie w górę. NA pilocie ustawienie żaluzji można ustawić przyciskiem SWING lub ikonką ze strzałkami (góra / dół).

Wreszcie czas na nastawę odpowiedniej temperatury. Przyjmuje się, aby różnica temperatur na zewnątrz a w pomieszczeniu nie była większa niż 6 stopni, aczkolwiek ciężko wyobrazić sobie przy upale 35 stopni, aby ustawiać klimatyzację na 29 stopni.

Zalecane jest, aby nie przesadzać i ustawiać minimalną temperaturę w okolicach 21-23 stopni. Na pilocie klimatyzacji temperaturę można ustawić przyciskami +/-.

Naturalnie, wpływ na poprawne działanie klimatyzacji mają jeszcze inne czynniki, np. przegląd i konserwacja, abyśmy przy poprawnym używaniu w prezencie nie otrzymali pomieszczenia pełnego bakterii i grzybów.

Więcej o przeglądzie i konserwacji i dlaczego to takie ważne znajdziecie tutaj Przegląd klimatyzacji - dlaczego to takie ważne?