fbpx

Efektywne i tanie ogrzewanie klimatyzacją

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją?

Najnowsze rozwiązania i technologie wykorzystywane w klimatyzatorach pozwalają na zapewnienie komfortu użytkownikowi przez cały rok. Na dzień dzisiejszy klimatyzator potrafi schłodzić powietrze, ogrzać, przewentylować oraz osuszyć. Wymienione wyżej tryby spotkamy w każdym klimatyzatorze dostępnym na rynku.

Klimatyzator kojarzy się głównie ze schładzaniem powietrza, czyli trybem CHŁODZENIA ?

A co z ogrzewaniem klimatyzacją?

Nic prostszego, wystarczy nacisnąć na pilocie przycisk zmiany trybu i uruchomić ekonomiczne ogrzewanie.

Wiem, że słowo klimatyzacja kojarzone jest w pierwszej chwili z mało przyjemnymi rachunkami za prąd. Nic bardziej mylnego, tamte czasy, kiedy klimatyzacja była luksusem już dawno minęły, a wraz z nimi nadeszła era nowoczesnych rozwiązań w klasach energetycznych A++. To zasługa m. in technologii inwerterowej, która zmienia pracę sprężarki - dostosowuje ona swoją pracę na potrzeby użytkownika, przy czym staje się energooszczędna.

Poniżej link z twardymi liczbami, ile kosztuje używanie klimatyzacji w trybie chłodzenia.

Ile kosztuje używanie klimatyzacji?​

Ogrzewanie klimatyzacją zwane również pompą ciepła powietrze – powietrze, to nic innego jak odwrócony obieg czynnika chłodniczego i to dzięki temu możemy cieszyć się natychmiastowym ciepłem w jesienne wieczory i srogie zimy. Klimatyzator Cooper & Hunter w serii alpha poradzi sobie bez problemu z ogrzewaniem przy temperaturach zewnętrznych do -24C.

Policzmy zatem, ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją

Dla porównania policzymy ten sam model klimatyzacji, co w linku powyżej.

Wyliczymy zużycie prądu i jego koszt w skali miesiąca poprzez użytkowanie przez 4 godziny dziennie C&H Alpha

Nominalny (średni) pobór prądu to 718W

733 W = 0,733 kW0,733 kW x 4 godziny = 2,93 kWh/ dzień2,93 kWh x 31 dni = 90,83 kWh/ miesiąc Aktualny koszt według mojego ostatniego rachunku energii elektrycznej to 0,24 zł netto za 1 kWh 2.93 kWh x 0,24 zł = 0,70 zł netto + 23 % = 0,86 zł brutto / dzień (4 godziny) 90,83 kWh x 0,24 zł = 21,79 zł netto + 23% = 26,80 zł brutto / miesiąc

Wynik ? 

26,80 zł / miesiąc  

Przy zakupie klimatyzatora warto pomyśleć nie tylko o cenie zakupu, ale i również sprawdzić i wybrać najmniej kosztujące nas urządzenie w użytkowaniu (klasa energetyczna), co przełoży się na koszt używania klimatyzacji podczas chłodzenia i ogrzewania klimatyzacją.

Oczywiście na poprawne zużycie energii wpływa kilka czynników.

Klimatyzator musi być poprawnie dobrany do powierzchni obsługiwanego pomieszczenia. Kondycja i czystość (np. brudny skraplacz) klimatyzatora również mają wpływ na zużycie energii.